Czym jest strategiczne zarządzanie łańcuchem dostaw?

containers vans

Przed przedsiębiorcą, który naprawdę pragnie rozwinąć w pełni swoją firmę stoi czasem naprawdę wiele różnych wyzwań. Przykładowo musi on uporać się z zadaniami, które nigdy normalnie nie stanowiły części jego studiów. W tym przypadku warto wybrać się na szkolenie incoterms.

Jednym z takich zadań bez wątpienia jest organizacja łańcucha dostaw. O co dokładniej tutaj chodzi i czemu jest to zagadnienie tak istotne?

Zarządzanie łańcuchem dostaw – najważniejsze informacje

Przede wszystkim warto powiedzieć w ogóle, czym jest ten łańcuch dostaw. Otóż definicja jest dość ogólna i mało mówiąca, ponieważ przekazuje nam tylko, że jest zaopatrzenie popytu na dany towar.

Generalnie dopóki nasza firma składa się z jednej pracowni np. w której malowane są obrazy i dwóch sklepów, w których się je sprzedaże, to organizacja łańcucha dostaw nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Ale co jak warsztatów będzie kilka, fabryk jeszcze więcej, magazynów kilkanaście a sklepów jeszcze więcej? Tu już pojawią się zapewne lekkie problemy.

Czym natomiast jest strategiczne zarządzanie łańcuchem dostaw? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka łatwa do przekazania. Bowiem zasadniczo warto w tym momencie podkreślić, że istnieje naprawdę wiele różnych typów zarządzania łańcuchem dostaw, a strategiczne uznawane jest za jedno z najtrudniejszych ale i najbardziej efektownych.

Zasadniczo polega to na tym, że przedsiębiorstwo dzielone jest na kilka obszarów decyzyjnych. W każdym z nich np. w sprawie klienta, dostaw podejmowane są określone decyzje, które wzajemnie na siebie wpływają.

Przykładowo – decydujemy, że mottem firmy będzie jak najszybsza dostawa do klienta. Wniosek – produkt musi być cały czas dostępny w magazynie. Stawiamy zatem na większa produkcję, licząc się z ryzykiem, że fiasko produktu oznacza wiele niewykorzystanych sztuk w magazynach.

Zarządzanie łańcuchem dostaw szkolenie – ważna inwestycja

Jak jednak widać – nie są to zdecydowanie proste zagadnienia. Warto zatem zainwestować w konkretne szkolenia z zarządzania łańcuchem dostaw oraz szkolenia intrastat 2016, szkolenie incoterms.